La Patisserie Lune

Chefimiz ve İşletmecimiz Hilal Özdek, Bilkent Üniversitesi Turizm Fakültesinde eğitim aldıktan sonra, tercihini mutfak alanında yaparak bir çok markanın pasta chefliğini üstlendi. Yıllar içinde edindiği birikim ve eğitimler sonucunda İstanbul’a yerleşerek, birbirinden farklı, lezzetli ve sağlıklı ürünlerini sizlere sunmak için Nişantaşın’da konumlandırmayı seçtiği ‘La Patisserie Lune’ markasını yarattı.

Klasik pastane anlayışını günümüz trendleri ile birleştirdiği pastanemizde, iştah açıcılık, dekorasyon konfor ve göz doygunluğu ön planda tutuldu. Pastanemiz Fransız pastacılık sanatı başta olmak üzere, Avrupa mutfakları ve Türk mutfağı ezgileri ile bir sentez oluşturdu.

En gözde ürünlerimiz olan MACARON ve DACQUOISE kısa sürede, başta Nişantaşı olmak üzere tüm Istanbul’un beğenisini kazandı.

‘La Patisserie Lune’ ilk şubesi olan Nişantaşında sizleri bekliyor.

Biz Sizlerle tanıştıkça ve lezzetlerimizle sizi mutlu ettikçe çok memnun oluyoruz.

En kısa zamanda bekleriz…

MACARONLAR

Sezonun göre tatlandırdığımız, en başta gelen ürünümüz macaron, gerçek meyve özlerinden hergün taze olarak hazırlanmakta ve sizlere sunulmaktadır.

tatLILAR

Mevsimine özel meyvelerden ve ihtiyaca yönelik yarattığımız birbirinden hafif ve lezzetli tatlılarımız her sezon mutluluğunuza mutluluk katmak için üretiyoruz.

KAHVALTI

Fransız ve Türk damak tadının birleştiği kahvaltı menümüzü, haftasonu brunchları ve çoklu kahvaltı rezervasyonlarınızla değerlendirebilirsiniz.